Jaskinie i parki

Występuje tu ok.1500 jaskiń i schronisk, co stawia teren Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej pod tym względem na pierwszym miejscu w Polsce. Najdłuższą z nich jest Jaskinia Wierna-1027m położona w Dolinie Wiercicy.

Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w związku z pięknem krajobrazu i zachowaniem się tu wielu rzadkich roślin i gatunków zwierząt uznano za szczególnie cenny i objęto ochroną. Jednym z najważniejszych punktów na mapie dla botaników, zoologów i turystów jest Ojcowski Park Narodowy w Dolinie Prądnika.

W latach 1980-82 roku utworzono Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych, który wraz z otaczającym go Jurajskim Obszarem Chronionego Krajobrazu i Ojcowskim Parkiem Narodowym obejmuje największy w Polsce obszar chroniony (255 ha).

W skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych wchodzą następujące parki krajobrazowe: Dłubniański, Dolinek Krakowskich, Tenczyński, Bielańsko-Tyniecki, Rudniański, Orlich Gniazd, Stawki. Niezwykle ciekawym miejscem, jedynym w Europie Środkowej jest Pustynia Błędowska.

http://orlegniazda.pl/pl/t/Zloty_Certyfikat_dla_Szlaku_Orlich_Gniazd

http://www.jura.info.pl/

Zdjęcia : Archiwum Związku Gmin Jurajskich

 

Powrót
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij